Kasutusel on palju nahast valmistatud esemeid nagu rõivad, jalatsid, mööbel, sõidukite istmed, iluesemed, kunstiteosed ning teised suur- ja väikeesemed. Mis pole sugugi odavad, et nende eest mitte hoolitseda kuna naha taastamine ja remont on küllaltki kallis töö.

Nahast esemed on valmistatud erinevatest naturaalsetest nahaliikidest ja vajavad korrapärast hooldust. Hoolduse intervalli määrab ära hooldusvahendite kvaliteet, nahkeseme kasutuse tihedus ja kui aldis on nahk määrdumisele.

Eelkõige tuleks teada, millisest nahast on hooldatav ese valmistatud ning seejärel valida õige puhastusvahend ja nahka kaitsev vahend vastavalt sellele nahaliigile. Sama kehtib ka plekkide eemaldamisel. Juhul kui ei teata või ei mäletata, mis päritolu on plekk siis tuleks hakata  seda eemaldama kõige nõrgema vahendiga ja järk järgult minna üle tugevamatele vahenditele. Paraku eksitakse selle puhul ja kasutatakse kohe tugevaid vahendeid. Kodukeemia vahenditega ei ole soovitav hakata ise plekke eemaldama, kuna nii rikutakse ära naha viimistlus, värv ja isegi nahk.

 

NB! Uus ja äsjasoetatud ese tuleb alati enne kasutuselevõttu puhastada kergelt õrnade puhastusvahenditega ja töödelda vastvalt nahaliigile toitvate kreemidega ning kaitsta vastavalt nahale ja selle viimistlusele vastavate kaitsvate vahenditega, sest valmistajatehased ega kauplused seda ei tee. 


ANILIIN , SEMIANILIIN, NUBUK , SEEMIS on õrnad, õhukesed ja mustust imavad nahad. Aniliinnahal (imaval nahal) puudub kaitsev kiht täielikult, semianiliinil on see õrn, samas on nahad õhukesed, mille tõttu ka kuivavad kiiremini. Seetõttu vajavad nee nahad hooldust tihedamini ja põhjalikumalt. Nendest nahkadest on valmistatud pehmed joped, mantlid, seelikud, püksid, kindad ja teised esemed ning mööblikatted. Aniliinnahkadest tehtud rõivaide tuleks hooldada iga 3-4 nädala tagant. Puhastada tuleb neid nahku õrna puhastusvahendiga Leather Master Foam Cleaner või Soft Cleaner. Peale puhastust tuleb nahad ka kaitsta aga seda tuleb teha vastavalt naha viimistlusele ja värvusele. Aniliinnahk ja semianiliininahk tuleb kaitsta mandliõli baasil valmistatud sprayga Saphir Combi Spray- hooldusvahendiga või LM Protection Cream - kaitsva kreemiga, mis toidavad ja pehmendavad ning annavad nahale kaitse. Tugevama kaitse saavutamiseks tuleb nahad, lisaks esimeselt töötlusele üle pihustada naturaalsete kaitsvate vahenditega nagu Saphir MDO Super Invulner sprayga - vett, mustust hülgava vahendiga. Vastavalt aastaaegadele tuleb teha kaitsvate vahendite valik. Mida vihmasem, niiskem, lumisem ja porisem on ilmastik seda tugevamat kaitse nahad vajavad.

NB! Enamuses kaubanduses müügilolevates niiskukaitsevahendites sisaldub lahusti, mille kasutamine nahale kuivatab seda ja lühendab naha eluiga 25-30%.

Juhuslikud plekid ja mustus, mis satuvad aniliinnahkadele tuleks eemaldada koheselt, kuna nahad on ilma kaitsva kihita või siis on see liiga õhuke. Korralik ja kvaliteetne nahka kaitsev kreem hoiab mustust naha pinnal ega lase koheselt tungida sügavale naha sisse ja selle eemaldamine on kerge. Samas kui plekk imbub naha sisse on nende eemaldamine aeganõudev ja vajab spetsiaalseid vahendeid või siis neid ei saagi enam välja võtta.

Aniliinahku ei tohi seebi ega pesupulbritega pesta kuna nahk muutub kõvaks ja nahale võivad jääda plekid. Kõiki nahku võib pesta spetsiaalse  Naturaalnahkade pesuvahediga, mis on selleks otstarbeks ka tehtud ja mis sisaldab nahka pehmendavaid aineid ja õlisid.

Kasutada tuleb ainult aniliinnahkadele mõeldud hooldusvahendeid, sest teised võivad naha pöördumatult ära rikkuda. Järgida tuleks puhastusvahenditel olevaid kasutusjuhiseid.

Tooteid saab osta e-poest  www.leathermastershop.eu

 

leathercarekit_250ml.jpg

 softcleanpp.jpgleatherprotectorpp.jpg

 

 

 

 

 

 

foamcleanpp.jpg

 

 

 

 

 

NB!Aniliinahkadele  ei tohi kasutada lahusteid, silikoone, mesilasvaha (milles mesilasvaha domineerib lõhna näol), nano-tooteid, sõidukite puhastusvahendeid, kingavikse, polituure rasvu, õlisid   ( va. naha jaoks valmistatud õlide segu) ja pigmentvärve, atsetaate ja atsetooni sisaldavaid vahendeid ega ka majapidamises kasutatavaid üldpuhastusaineid, millega rikutakse ära kallihinnalised nahkesemed.

Mesilasvaha rohkelt sisaldavad vahendid (tunda on tugev mee lõhn)  võib kasutada ainult tugevast ja paksust nahast pigmentvärvitud toodetele nagu nahast töösaabastele, matkasaabastele, jahisaabastele.

Seemisnahast esemete pinnalt tuleb esmalt eemaldada pori ja mustus tugevate harjastega harjaga. Seejärel nahapinnalt mustus spetsiaalse kummpinnaga lapiga Nubuck Cloth. Plekkide puhul tuleks kasutada juba plekieemaldeid. Tugeva ja laiaulatusliku määrdumuse korral tuleks kasutada Naturaalnahkade pesuvahendit ja sellega pesta puhtaks kogu ese. Juhul kui jalatsitele pesuvahend ei aita siis tuleks kasutada spetsiaalset puhastusvahendit Saphir Omni Netoyant, mis eemaldab mustuse ka sügavalt naha seest. Peale kuivamist tuleb töödelda nahapinda tugeva riideharjaga, mis tõstab naha pealispinna üles. Kuna nagu iga teinegi nahk vajab ka seemis pehmendavaid ja toitvaid aineid, selleks tuleb ese pihustada üle mandliõli baasil valmistatud hooldusvahendiga Saphir Combi  Spray, milles sisalduv õli imendub naha sisse ja hoiab seda pehmena ning annab nahale ka kaitsekihi. Kuna nahk on peale puhastust ja pesu muutunud veelgi imavamaks ja mustusele altimaks tuleb see ka kaitsta. Tugevam kaitse saavutatakse õlisid sisaldavate spraydega Saphir Combi, Renovetine, MDO Super Invulner ja LM Nubuck Protector - seemist ja nubukit kaitsvate vahenditega, samas ei sialda need ka kahjulikke lahusteid. Vastavalt aastaegadele tuleks valida ka esemele vastav kaitse. Mida porisem, vihmasem on ilmastik seda tugevamat ja tihedamalt nahk kaitset vajab.

Seemise pealispinda tuleb aeg ajalt harjata, et see ei lamanduks.

NB! Poriste ja vesiste ilmade puhul pole soovitav seemisest ja nubukist esemeid kanda.

NUBUK on sametine ja pehme ning seetõttu veel rohkem imavam kui aniliinnahk. Nahk ise on tugevam ja vastupidavam kui seemis.

Tavaliselt on nubuk ka tunduvalt kallim kui seemisnahk.

Ka nubukile sobivad sarnased puhastusvahendid ja meetodid. Meeles tuleks pidada seda, et määrdunud ala puhastust tuleb teostada naha pinnal ringjalt, mille tulemusel saab nahapinnalt kätte kogu mustuse.

Nubukit puhastada spetsiaalse nubuki lapiga või tugeva harjaga ( mitte kasutada metallharja ega kivi ). Nubuki lapp puhastab efektiivselt nahapealispinna.

Pori ja mudaplekid tuleb koheselt eemaldada enne kui need ära kuivavad ja naha sisse imbuvad.

Tekkima hakkavad õrnad rasvaplekid (varrukatel, krael ja taskuääristel) tuleks eemaldada koheselt rasvaeemaldajaga.

Puhastusvahendite kasutusjärjekod: nubuki-seemisnaha spetsiaallapp või hari, nubuki puhastusvahend, rasvaplekkide eemaldaja, nubukit ja seemisnahka toitev ja pehmendav vahend, kaitsev vahend, impregneer.

Tooteid saab osta e-poest: www.leathermastershop.eu

 

LAMBANAHK on samuti kaitsmata nahk, st. imav nahk. Kui nahk jäetakse kaitsmata siis imendub naha sisse kõik seesamune mustus, millega nahkese kokku puutub. Rõivaste puhul määrduvad kõige enam krae, varruka otsad ja taskute piirkonnad.

Pesuvahendiks sobib lambanaha puhul samuti Naturaalsete nahkade pesuvahend, mida kasutatakse paljudes riikides selleks otstarbeks.

Lambanahku võib pesta selle vahendiga ka tavalise pesumasinaga aga järgida tuleb vahendi peal olevat juhist.

Kaitsmiseks tuleks kasutada mandliõli baasil valmistatud Saphir Combi kaitsvat vahendit, mis hoiab naha pehme ja kaitseb seda. Tugevama kaitse saavutamiseks tuleks lisada MDO Super Invulner sprayd - vett, mustust tõrjuvat vahendit.

 

 

 nubuckcarekit-224x224.jpg     nubuklapp.jpg nubukdegrpp.jpg nubukprotpp.jpg

 

 

 

 

 

PIGMENTEERITUD  ehk pigment värviga värvitud nahk on kaetud polümeere sisaldava värvipigmendiga, mis annab nahale suurema vastupidavuse. Kaasaegse tehnoloogia kasutamisel saab muuta nahapinna struktuuri ja tugevust. Erinevaid nahku saab töödelda vastavalt nende kasutusalale. Mööblinahka, rõivaste nahku ja liiklusvahendite istmenahku on soovitav hooldada iga kvartal korra. Samas sõltub puhastusintervall eseme kasutustihedusest ja värvitoonist. Nende nahkade puhul võib kasutada tugevamaid vahendeid juhul kui need on määrdunud ja mustus on sisse imbunud. Uute ja vähemmäärdunud nahkesemete  puhul tuleks kasutada nõrgemaid vahendeid. Peale puhastus peab katma naha kaitsva kreemiga muidu pole puhastusest kasu, sest peale puhastust on nahapoorid lahti ja naha pind määrdub kiiresti kuna mustus ja plekid imenduvad viimistluspinna sisse.

leathercarekit_250ml.jpgsoftcleanpp.jpgstronglcpp.jpg

leatherprotectorpp.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

light_colored_leathercarekit920x920.jpg

 

Plekkide eemaldamist tuleks alustada nõrgemast vahendist, sest enamikel juhtude keegi ei mäleta, millest need tekkisid. Vältida tuleks nahapinna nühkimist ja hõõrumist. Plekki tuleb õrnalt ja ringjalt pühkida ning lasta vahendil plekil mõjuda. Vajadusel tuleb töötlust korrata ja kui  üks vahend plekki ei eemalda siis järk - järgult minna üle tugevamale vahendile. Ennle üleminekut tugevamale vahendile tuleks pühkida nahk üle niiske lapiga ja lasta kuivada. Ühe korraga ei pruugi vanad plekid ja mustus välja tulla kuna on imendunud viimistluskihi sisse.

Kui korra on määrdunud diivanit puhastatud tugevamate vahenditega ja see on puhas ning kaitstud kreemiga siis järgmised korrad tuleks kasutada puhastamisel nõrgemat vahendit kuna mustus eemaldub kergemini kreemiga Leathermaster Protection Cream kaitsutd naha pinnalt.

Pidevalt tugevaid vahendeid nahale kasutada pole ka soovitav.

Tootejärjestus  puhastamisel ja pelkieemaldamisel oleks järgmine: Soft Cleaner, Foam cleaner ( vaht), Strong Cleaner, Rapid Cleaner-S, Super Cleaner (plekieemaldus), Deep cleaner ( süvapuhastusvahend).

Kaitseks tuleb alati peale panna kreem, muidu pole puhastamisest mingit kasu kuna mustus läheb kiiresti naha pooridesse.

Erinevate riikide naha- ja nahktoodete valmistajad ei soovita kasutada järgnevaid tooteid nahkesemetel:

LAHUSTEID ( sisalduvad paljudes niiskusttõrjuvates vahendites, mis kuivatavad nahka), atsetooni sisaldavaid vahendeid ning majapidamises levinuid üldpuhastusvahendeid, nõudepesuvahendid, mööbli polituure  jt. nahale kahjulike aineid.

Samuti ei tee head kui mööblinahale kasutatakse rohkelt mesilasvaha sisaldavaid määrdeaineid, mida on tunda ka purgi avamisel meele iseloomuliku lõhnana. Need vahad imenduvad naha poridesse ja naha sisse nii sügavale, et neid ei saa  enam seal  seest enam millegagi välja. Ja kui mingil ajal on vaja nahale tekkiund kulumeid värvida siis paraku ei nakku veepõhine värv enam naha külge kuna see on vaha täis.


Samuti ei tohiks nahast mööblikatete ja rõivaste hoolduseks kasutada autosisu ja istmetele mõeldud nahahooldusvahendeid, kuna mööblikatete ja rõivaste nahad on õrnemad ja õhemad kui autoistmetel ja aja jooksul hävineb naha viimistluskiht ehk värv.

Mitmed puhastusega tegelevad ettevõtted kaustavad nahkmööbli puhastamiseks kuumaaurumasinaid, kuid auru temperatuur ( 120 C ) on talumatult kõrge nahale. Hetkeline puhtus on näiline aga nahk on rikutud kuigi seda silmaga ei näe, sest kuumus kuivatab naha rakud ja rikub struktuuri, mille tulemusel naha eluiga väheneb rohkem kui poole võrra. On ka juhuseid, kus on värv nahalt " ära puhastatud".

Näide sellest, kus puhastusettevõte eemaldas istmel kuuma auruga viimistluse ja värvi. ( hele laik istme esiosal ).

 

aurutaja.JPG

 

 

 

 

 

Mitmed tuntud puhastusettevõtted kasutavad nahkmööbli hooldamiseks nahakreemi asemel puidule mõeldud linaõli ja toiduvalmistamiseks mõeldud oliiviõli, mis aga kohe kindlasti pole nahale soovitatav.

Sellekohaseid näiteid on küllaga, kus naha viimistlus on " ära puhastatud " ( Fairy või Cifiga ) või viimistluskiht puhastuse mõjul mõraline ja laiguline. Näide1. ( alloleval pildil ) uus, aasta kasutuses olnud valge nahkkatte viimistlus on hulgaliselt peeneid pragusi täis nagu oleks äblikuvõrk naha peal - kasutati majapidamise tugevat üldpuhastusvahendit.

Samasugust naha "ärapuhastamisi" tekitab ka plastiku ja vinüüli jaoks valmistatud puhastusvahendite kasutamine naturaalsele nahale. Toodete sildilt võib küll välja lugeda, et see on nii nahale kui plastikule aga need on ju kaks täiesti erinevat materjali. Üks on kunstmaterjal ja teine naturaalne. Jah, naha saab puhtaks küll aga seda koos viimistluse hävitamisega nahalt kuna igakordsel puhastamisel eemaldatakse mustus koos värvikihiga nahalt. Aga varsti, mõne aja pärast, mitmekordsel hooldamisel on värv naha pealt kulunud ja nahk rikutud.

NB! Alati tuleks puhastusettevõtete käest küsida, milliste ainetega nad hakkavad teie mööblit puhastama, et need teie nahkkatetele liiga ei teeks.

pragunenud-viimistluskiht.JPG

 

Maailmas on tavaks saanud, et nahkesemete valmistaja paneb tootele kaasa hoolduseks vajalik informatsioon,  soovitatavad puhastus ja hooldusvahendid, mis on nahatootjate ja nahktoodete valmistajate poolt ja hooldusvahendite valmistajate poolt heakskiidetud ning testitud.

Paljud seda kahjuks ei tee ja siis võib tekkida olukord kus kohalik müüja soovitab, mida tahes, rõhutades et tuleb kasutada ainult nende pakutud tooteid hoolduseks. Alati ei pruugi olla seegi ainuõige valik kuna salong soovib ju lihtsalt oma toodet müüa.

Samuti peaks olema tootel kaasas toote valmistamisel kasutatud naha sertifikaat (igal naha partiil on see erinev ), kust nähtub, millisest nahast on ese valmistatud, kuskohast on nahk pärit, kulumiskindlus, viimistluskihi paksus, hõõrdeteguri arv, tugevus ja teised kvaliteedi näitajad.

Need on olulised, sest sellest nähtub kas toode on mõeldud kasutamiseks kodustesse- või üldkasutatavatesse ruumidesse.

Kõikide nahkade puhul on võimalik lasta teha ekspertiis, vastavalt esemega kaasasoleva nahatüki alusel, et teada saada ostetava eseme naha ja viimistluse kvaliteeti.

 

PULL-UP nahk, mida toodetakse nii õlitatud kui vahatatud variandis.

 Nahk on naturaalne aniliinnahk ja mille pinnal täheldame nahale omaseid srtuktuuri ja värvitooni muutusi. Kaetud  õli või vahaga.

Õlitatud nahka tuleb hooldada spetsiaalse nahaõliga, et nahk säilitaks omase õlise pinna.

Vahatatud naha puhul tuleks seda teha spetsiaalse vahaga, mis hoiab ja kaitseb nahka.

 

 

Teised esemed nagu nahast kunstiteosed, raamatukaaned, mälestusesemed, nipsasjad. Ka nende eest tuleb hoolitseda, et need ära ei kuivaks ning ei hakkaks pragunema ja lagunema. Peale kerget puhastust katta kaitsva kreemiga, mis toidab nahka, kaitseb tolmu ja mustuse eest ning ei lase nahal kuivada.